Servisujeme a udržujeme zahradní jezírka

Realizujeme zahradní jezírka ve všech jeho podobách

Okrasná jezírka - Zahradní jezírka Garstoni s.r.o.

  • Okrasné jezírko s dřevěným mostem

Okrasná jezírka

Okrasná jezírka

Okrasná jezírka jsou součástí zahrad od nepaměti, teprve v posledních letech však díky novým technologiím mohou složit nejen pro chov okrasných rybek, ale i plnohodnotnému koupání. O málokterém bazénu se dá říci, že zahradě opravdu sluší, u jezírek to platí naopak. Navíc jejich údržba je většinou výrazně jednodušší než u bazénů a odpadá použití chemických přípravků. Náklady na vybudování bazénu a jezírka jsou podobné. U bazénu záleží na požité technologii, některé typy bazénů jsou výrazně dražší. Okrasná jezírka jsou typická tím, že k čištění vody využívají přírodní působení specifických vodních rostlina živočichů. Kromě toho sed obvykle používá cirkulace vody s filtrací prostřednictvím elektřinou poháněného čerpadla. Čím je plocha jezírka větší, tím více je zapojeno přírodní čištění. Ideální přírodní jezírko má vyvážený poměr čisté vodní plochy a tzv. regenerační zóny, tedy plochy s mělkou vodou, která je zarostlá vodními, bahenními a vlhkomilnými rostlinami. Pro nejmenší jezírka jsou určené speciální filtrační sety ( biologická filtrace, UV lampy ). U jezírek nad cca 40 m2 lze uvažovat o ekologické metodě čištění. Při této velikosti lze vytvořit dostačující samočistící zónu na bázi rostlin i přiměřené filtrační vrstvy na dně či vedle jezírka. Tento způsob čištění jezírkové vody je ale velmi nestabilní. Doporučuje se samočistící proces podpořit speciální biologickou filtrační sestavou s UV lampou, jejichž výsledky v péči o vodu jsou téměř 100%. Pro návrh jezírka se doporučuje obrátit se na odbornou firmu. Základem je upravená jáma vyložená geotextilií a speciální fólií. Dno se tvaruje, aby jezírko obsahovalo hlubší, koupací prostor, i mělčinu pro čistící zónu. Mělčina se vysype kačírkem, svažující břehy se vyskládají z kamenů a prostor se osází vhodnými rostlinami. Na hlubší část obvykle navazuje terasa s molem.


Máte-li bazén a vadí vám úprava vody s použitím chemických prostředků, i pro vás existuje řešení – jednoduchá přestavba na „přírodní bazén". Namísto regenerační zóny s vodními rostlinami, kterou mají koupací jezírka, zajišťuje biologickou a fyzikální úpravu vody biologický filtr a speciálně vyvinutý fosfátový filtr. Voda je stále průzračná i bez chemie.

 

Kde by biotop být neměl.

  • na severní straně domu - tam nesvítí slunce
  • pod vzrostlým listnáčem - padá z něho listí a pyly, což přispěje k přemnožení řas ve vodě
  • v celodenním stínu - vodní rostliny chřadnou, mají málo světla. Aby se biotopu dařilo a voda byla prohřátá, potřebuje denně aspoň osm hodin slunečního svitu.

 

Čistota vody

Pro čistotu vody má význam poměr zón. Čím větší regenerační zóna tím čistší voda v koupací části.

Poměr 70:30

  • Rostliny a bakterie úplně čistí vodu, nejsou v ní řasy, v koupací části je vidět na dno.

Poměr 50:50

  • Čistící proces funguje, je vhodné ho doplnit čerpadlem pro lepší pohyb vody.

Poměr 30:70

  • Regenerační zóna je menší, rostliny s bakteriemi samy vodu nevyčistí. Je nutné systém doplnit o biologickou filtraci s čerpadlem a UV lampou.

 

Vodní rostliny


Typickým představitelem této skupiny jsou lekníny (Nymphaea). Najdeme mezi nimi druhy pro hluboký rybník i ty, kterým stačí třicet centimetrů vody. Nikdy je ale nesázejte do vody mělčí, zhoršuje se nejen růst, ale i kvetení. Lekníny mají na jezírko velmi příznivý vliv. Jejich listy zčásti zakrývají vodní hladinu a tím vytvoří stín, který zabraňuje enormnímu bujení řas. V teplých letních dnech regulují přehřívání vody, a zlepšují tak podmínky pro ryby. Leknínu je podobný stulík (Nuphar), jehož výhodou je menší pěstitelská náročnost.

 


Plovoucí rostliny


Jejich listy a stonky plavou volně na hladině nebo pod ní, květy jsou na hladině. Mezi nejznámější patří vodní hyacint (Eichornia) a babelka (Pistia). Nevýhodou obou druhů je jejich malá odolnost vůči mrazu. Rostli lze buď nechat je přezimovat, nebo každý rok zjara koupit nové. Rozrůstají se však celkem rychle, takže nám stačí jen několik kusů. Ponořené rostliny kořeny, stonky a listy pod vodou, květy jsou na hladině nebo nad vodou. Velmi známý je růžkatec (Ceratophyllum), který je opravdu nenáročný, stačí několik kusů vhodit do vody a za nedlouho se krásně rozroste sám. Podobné vlastnosti má i vodní mor (Elodea).

 

Pobřežní rostliny


Kořeny mají ponořené, listy a květy jsou nad vodou. Tvoří hranici a plynulý přechod mezi vodou a okolím nádrže. Jejich hlavní účet je dekorační. Patří sem velké množství rostlinných druhů, například Puškvorec (Acorus), který je nenáročný a roste rychle. Je ovšem poměrně expanzivní, proto mu musíme vymezit dostatečný prostor. Blatouch (Caltha) je trvalka dobře známá i z podmáčených a zaplavených luk nebo příkopů, pěkný je kultivar Plena s plnými květy. Krásná je také houtunia (Houttuynia), a to zejména kultivar Variegata, který má velmi dekorativní, pestře zbarvené listy. Kosatec (Iris) by neměl chybět v žádném jezírku, vedle estetické funkce má i velký význam ekologický. Jeho kořeny fungují jako biologický filtr, a pomáhají tak udržovat vodu nádherně čistou, bez zákalu a patogenů. Za zmínku stojí i šáchor (Cyperus), jehož orientální stonky se dají dobře využít i pro nejrůznější bytové aranžmá a dekorace. Velmi dekorativní jsou i nezralé palice orobnice (Typha), zejména kultivar Minima. U orobnice musíme být stejně obezřetní jako u puškvorce a dopřát mu dostatek místa pro růst. Za zmínku stojí ještě dva druhy, přeslička (Equisetum) a ostřice (Carex).

 

Bahenní rostliny


Kořeny rostou ve vlhké půdě a listy jsou nad povrchem. Tyto rostliny vyžadují vlhkou půdu bohatou na humus, trvalé zaplavení ale nesnášejí. Mezi nejznámější a nejoblíbenější patří funkie (Hosta). Má dekorativní listy v mnoha barevných variacích a navíc ještě nádherně kvete. Krásné květenství má také čechrava (Astilbe). Květy jsou bílé, najdeme i červené až fialové, stačí si jen vybrat. Skutečnou ozdobou je kejklířka (Mimulus), zejména kultivar Whitecroft Scarlet, který má zářivě červené květy. Velmi nenáročné a rychle rostoucí je rdesno (Polygonum bistorta) se svým růžovými květními klasy.

 

Hledáš práci ?

Staň se naším kolegou.

Více...

volejte

Volejte nám:
Odborné poradenství
+420 774 407 061

E-shop objednávky
+420 774 407 061

Pište nám:
objednavky(@)garstoni.cz

info@garstoni.cz

Zahradní jezírka - Garstoni s.r.o.

Navštivte nás:
8:00 - 16:00 po-pá
Doubecká 130
Žernovka - Mukařov
251 62
50°0'8.968"N
14°45'11.571"E

Jak se k nám dostanete

Vysávání zahradních jezírek

Vysáváme zahradní jezírka

Konzultace a objednání
+420 774 407 061

Více o nové službě zde....

Zahradní jezírka - proti dlouhým řasám

Přípravek proti vláknitým a dlouhým řasám. Více o přípravku zde....

Zahradní jezírka Garstoni - Facebook

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info