Dotazy - Zahradní jezírka Garstoni s.r.o.

Základ jezírka je u dna jezírka!

Málo kdo si to uvědomuje, jak důležitý je výběr správné a optimální fólie ve vašem jezírku, biotopu, koupacím jezírku, tůňce, nebo potůčku.

Fólie a geotextilie použitá v jezírku je jen jednou z mála součástí celého jezírka, ale je to první věc, na kterou se každý ptá a hlavně se ptá "kolik to stojí". Já osobně odpovím, málo, ale možná i moc, na to abyste kupovali a použili něco nekvalitního, levného.


Vaše otázka bude, proč tvrdím, že málo? Protože fólie a geotextílie v celkovém rozpočtu jezírka dělá max. 5-10% celkové ceny jezírka. A jestli pořídíte fólii v ceně 100, nebo 200 Kč za m2, neudělá v celkovém rozpočtu tak výrazný cenový rozdíl. A jestli pořídíte geotextílii v ceně 20, nebo 50 Kč za m2, je to téměř to samé a ještě pokud tu levnější musíte pokládat 2-3krát na stejné místo tak to bude ještě dražší.
A teď mohu dát odpověď, proč to může stát až moc? Špatná fólie, která časem rozpraská, nebo se rozpadne, špatná geotexílie co se vytratí, vyhnije, se dokáže velice prodražit a přinést vám neskutečné bezesné noci, co s tím zatrápeným jezírkem, kde se nám stále ztrácí voda!

Geotextílie
Používejte pouze syntetické. U těch s obsahem bavlny, nebo jiných přírodních vláken, dojde časem k jejich rozkladu a začnou vznikat díry a praskliny. Co se týče síly - gramáže určitě je potřeba začít u 300 g geotextílie. Pokud použijete slabší, tak je často potřeba ji dávat 2-3krát přes sebe. Pokud použijete silnější, v 90% případů to bývá zbytečné, stačí raději použít 300 g a dát ji 2krát přes sebe.

Doporučení typu geotextílie a ceny:
Pro běžné použití, jezírková bílá syntetická 300 g, v ceně od 28 do 58 Kč.
Pro náročné aplikace, PondSafe, se zavařenou stranou, cena se pohybuje od 50 do 80 Kč/m2.

Jak velké množství geotextílie potřebuji?
Jednoduchý výpočet, vezměte velikost fólie a přidejte 30% na překlady a přesahy.
Pokud dáváte geotextílii pod i nad fólii, tak množství fólie násobte 2,5krát

Fólie
Dávno jsou pryč ty časy, kdy bylo možné zakoupit fólii jen ve velkých zahradních centrech. Dnes můžete jezírkovou či jinou fólii zakoupit bez velkých problémů téměř kdekoliv. Ceny fólií za posledních několik let dramaticky klesaly a kvalita se hodně a hodně zlepšila. Základní jsou dva druhy fólií PVC a EPDM o tloušťce 1 mm.

PVC fólie
PVC fólii můžete zakoupit v různých šířích po 2 metrech a to v délkách od 15 do 25 metrů, což vám umožňuje získat plachtu na stavbu vašeho jezírka z jednoho kusu. Na trhu se vyskytují slabší fólie 0,5 mm a 0,8 mm, nebo naopak silnější 1,2-2 mm. Nejvhodnější a dostačující pro jakékoliv aplikace je 1 mm fólie. U slabších fólií často hrozí větší nebezpečí proražení a popraskání v zimě a na jaře. U silnějších bývá cena za m2 o hodně vyšší a je potřeba počítat s o hodně horší manipulací a instalací.

EPDM - kaučukové fólie
Co to vůbec je EPDM? Oproti PVC je to přírodní fólie vyrobená z kaučuku a jako přírodní materiál nemá žádný škodlivý vliv na vodu a životní prostředí. Fólie se dodává v malých rozměrech od šíře 3,05 a 4,27 m, až ve velikých plachtách, do velikosti 15,25 x 61 metrů, což vám umožňuje, velice rychle a bez velkých starostí založit jakékoliv jezírko. Předností EPDM fólií je vyšší životnost (více jak 50 let), větší elasticita a pružnost (fólie se až 3-násobně natáhne a neztrácí svou kvalitu a vlastnosti). EPDM fólie oproti PVC můžete pokládat i při nízkých teplotách, nehrozí nebezpečí praskání, jsou odolné vůči UV záření od slunce, nevadí jim mráz, dají se i jednodušeji překládat a tvarovat. EPDM fólie se nespojují svařováním jako PVC, ale spojování se provádí lepením.

Jak velké množství fólie potřebuji?
Existuje velice jednoduchý vzorec na výpočet potřebné velikosti. Změřte si délku (D), šířku (Š) a maximální hloubku (H) v centimetrech. A pak je vzorec následující: pro délku fólie D+2xH+100, pro šířku fólie Š+2H+100. Těch 100 cm jsou potřebné centimetry na přesahy na všechny čtyři strany jezírka.

Doporučení typu fólie a ceny na trhu:
PVC fólie Oase Alfafol 1 mm, v cenách 110-130 Kč/m2.
EPDM Firestone PondGard 1,02 mm, v cenách 170-190 Kč

Potřebujete přidávat bakterie do vašeho jezírka!

Když jsem před 7 lety v roce 2004 začal jako první přidávat do jezírkových filtrací na jaře pravidelně startovací dívali se na mne téměř všichni zákazníci jako na blázna, proč utrácím tolik peněz za nějaké malé krabičky s práškem! Nyní po několika letech se používání bakterií, bio-přípravků, enzymů stalo úplně běžnou záležitostí a dá se říci standardní položkou v rozpočtu při údržbě jezírek. Na jednu stranu je to velice dobře, že široká veřejnost nyní dobře ví, co to jsou bakterie, na druhou stranu poptávka dopomohla i tomu, že náš trh je zaplavený neskutečným množstvím preparátů a bakterií různého původu, různého, často nevhodného použití a návodu a také často pochybné kvality, protože posoudit kvalitu prodávaného zboží je u bakterií velice a velice obtížné.

Než se pustím do stručného návodu jak vybrat to správné a rozumné, musím se si odpovědět na jednu velice častou otázku a chci vám dát několik základních rad.

Potřebujeme opravdu přidávat bakterie do jezírka? Odpověď: „ NE, ale ANO!" Že je tato odpověď matoucí? NE, znamená, že nemusíme, bakterie se v přírodě namnoží samy. ANO, znamená, že musíme, důvodem je velice dlouhá zima a studené měsíce v našich podmínkách. Bakterií v jezírku a vaší filtraci je spousta druhů. A bohužel pro nás ty co nám nejvíce pomáhají, se množí velice pomalu, jsou velice náchylné na změnu teploty, na výkyvy kyslíku, pH, nedokáží přežívat při nízkých teplotách, pomalu se množí. Co je také velice důležité vědět, že čistotu vody nám nezaručují v jezírku jen bakterie, ale tzv. biofilm, je to to nejcennější co potřebujete pro čistou vodu a spokojený život vodních živočichů a kvalitní růst vodních rostlin. Biofilm se skládá nejen z bakterií, ale také ze živočichů, řas, zooplanktonu, fytoplanktonu a jeho vytvoření trvá cca 2-12 měsíců, dle typu média, filtrace, kvality vody, dostatku potravy, typu krmiva... Poněvadž po každé zimě tento biofilm odumírá, je potřeba každé jaro filtraci a jezírko co nejrychleji nastartovat a rozběhnout, aby vše začalo fungovat v co nejkratším termínu, abychom si mohli užívat hezkého jezírka a umožnili spokojený život jeho obyvatelům.

Údržba jezírka začíná na podzim!
Jakmile začne padat listí a začnou žloutnout rostliny, je potřeba se začít poprvé trochu zajímat o vaše jezírko. Na podzim ostřihejte rostliny těsně pod vodní hladinou, popřípadě vysajte nečistoty jezírkovým vysavačem (Pondovac 4, Pondomatic XL) . Z přípravků je vhodné použít Oxy-P (1 kg na 50 m2), což je aktivní kyslík, který vám umožní provzdušnit a vydesinfikovat dno a jeho dobrým vedlejším efektem je, že vám spousta nečistot a listí vyplave na hladinu, kde je můžete sesbírat velice jemnou síťkou (Velda Daphnia teleskopická síťka). Dobré je použití bakterií Microbe-Lift Winter Bacterial, (1 l na 20-50m2) a Bio-Oxydator (1 kg na 10 m2, 2,5 kg na 25m2). Rada - nechte zapnutou filtraci co nejdéle!

Zima, má být klidná!
V zimě doporučuji jen, zapněte vzduchování, aby veškeré plyny vznikající v jezírku mohly pryč. Vzduchovací kámen umístěte cca 40-50 cm pod hladinu. V případě, teplých dnů a rozmrzlého ledu přidávejte Microbe-Lift Winter Bacterial a Bio-Oxydator

Jaro bývá kritické!
Platí, čím lépe se o jezírko a filtraci postaráte na jaře, tím méně starostí během celého roku.
Dočistěte co nejvíce jezírko pomocí přípravku Oxy-P, popřípadě vysavačem nečistot. Z bakterií je vhodné použití Bio-Oxydator a Microbe-Lift Winter Bacterial. Jakmile je teplota nad 4-6°C přidávejte bakterie Pure Balls (0,5 l na 10-50 m2, 1 l na 20-100 m2). Jakmile je teplota vody v jezírku nad 18-20°C přidejte do filtrace startovací bakterie (Velda BIO bact super start 20 ml, Evolution Aqua Filter Start 250 ml.
Době je též použití přípravku Velda Bio-Fit pro do úpravu vody po zimě (1 l na 10 m3 za, 2,5 l na 25m3)
Rada – filtraci zapněte co nejdříve. Vyměňte UV lampy v UV zářiči a zapněte jej na 2-4 týdny.

Léto, to byste si měli jezírko užívat a ne se o něj starat.
Snažte se jezírko a vaši filtraci udržovat v rozumně čistém stavu. Hodí se sem tam jemně pocukrovat dno a mělčiny Oxy-P. Do filtrace a mělčin může přisypávat Pure Balls, popřípadě lehce dávkovat bakterie Microbe Lift Super Start (1 l na cca 50m3), Microbe Lift Clean&Clear (1 l na cca 50m3), nebo Microbe Sludge Away (1 l na cca 10-50m3).

Máme v jezírku zelenou vodu.
Odpověď: Problém určitě vyřeší UV zářič, a to 4-8 Watt na 1 m3 vody. Z přípravků pomůže Velda Bio-Crystal Clear, popřipědě u malých jezírek Bio-Alglets, Bio-Algae-Block z bakterií pak Microbe Lift Clean&Clear.

Máme v jezírku kalnou vodu.
Nejčastěji problém s vodou, nebo filtrací. Hodí se přidávat startovací bakterie, Pure Balls, Bio Bactimel, z přípravků Bio-Fit, nebo Bio Crystal Clear. Zkontrolujte pH a tvrdost vody KH a GH. Často pomůže i přípravek Fluccolant, který vysráží jemné nečistoty.

Máme v jezírku dlouhé řasy.
Důvodem bývá větśí množství nečistot a usazenin v jezírku a filtraci. Manuálně jich co nejvíce posbírejte a poté provzdušněte dno a kačírek Oxy-P. Pro koi (a hlavně japonské) je vhodný Evolution Aqua Blanked Weed Inhibitor (1 kg na 3x10 m3), pro okrasná jezírka a koupací biotopy vás jich bezpečně zbaví Algae Away (75 g na 20x5 m3, 300 g na 20x20 m3).

Máme v jezírku spoustu nečistot a šlemu na kamenech.
Důvodem bývá většinou špatná cirkulace vody u dna, nebo v lokálních místech. Dobrým přípravkem je Oxy-P pro provzdušnění dna, z bakterií je to Bio-Oxydator, co dále velice dobře dopomůže je Microbe Lft De-Sludge a Evolution Aqua Stop Sludge..

Máme v jezírku hodně listí na dně a odumřelých rostlin.
Snažte se je co nejvíce vysbírat manuálně podběrákem. Chytrý pomocník je Oxy-P, který je dokáže zvednout ode dna.

Máme v jezírku hodně nečistot mezi kameny, které zapáchají.
Výška kamínků by neměla býti více jak 5-10 cm. Nejlepší je jedna vrstva kamenů 5-15 cm.
Vyplatilo by se použití jezírkového filtračního substrátu, který zvýší samočistící schopnost jezírka o 10-50%. (Jezírkový filtrační substrát 8-12 mm, 20 l na cca 5-10m2. Dobré je použití Oxy-P pro provzdušnění dna, z bakterií je to Bio-Oxydator, co pomůže v dlouhodobém čase je to Microbe Lft De-Sludge a Evolution Aqua Stop Sludge..

Samočistící koupací jezírka - móda, či fenomén dnešní doby

Aneb, pravda, mýty, pověry a realita o samočistících koupacích jezírcích

Několik, věřím, že užitečných rad, otázek, či jen mých poznámek, se kterými jsem se setkal za posledních několik let ve spojitosti s koupacími jezírky.

Samočistící koupací jezírka – Osobně nic nemám proti tomuto stylu stavby, ještě jsem se nikdy nesetkal s něčím, co by samo fungovalo, vždy musí být nějaký systém a důvod, proč se něco děje tak, či naopak. Pro zákazníky i každého z nás je velice příjemné slyšet, že něco funguje samo, něco je zadarmo, něco bude bez práce a něco je na věky... Ale realita je a bude jiná.

Stavba samočistícího koupacího jezírka – vykopat díru do země, zakrýt ji fólií, vysypat mělčiny několikacenti­metrovou vrstvou kamínků, štěrku, nebo jakýmsi super filtračním materiálem umí udělat každý.
Na to nepotřebujete žádné vzdělání, ani zkušenosti. Poté vhodíte do jezírka čerpadlo, ti lepší umístí skimmer, popřípadě i čerpadlo mimo jezírko a hurá jezírko funguje. Proč ne!?
Ale co bude dál. Všichni staví, staví jezírka... U nás je staví stavební firmy, zahradníci, závlaháři, izolatéři, nejchytřejší jsou šikovní sousedi a stará bába povídala...
A další český fenomén, všechno si udělat sám, já to umím nejlíp. A velký problém česká média, ať časopisy, kde přebírají staré věci ze zahraničí, jen zaplácat stránky co nejvíce textem. České televizní stanice, kde nejde o žádnou odbornost, ale skrytou reklamu, kdo víc zaplatí tak se nám může pochlubit jak je nejlepší, kdyby to aspoň nekazilo názor celé veřejnosti.

Čím větší tím lepší – ano určitě souhlasím, ale jen na začátku, dle mých zkušeností je optimální velikost 50–150.000 litrů, to stačí na plavání, okrasu u veškerou radost z vody. Čím více vody tím je systém stabilnější, ale jakmile se vám větśí systém porouchá a zhroutí, o to více vás bude stát dát vše do potřebného pořádku.

Rostliny vám vyčistí vaše jezírko – já si dovolím říci NE, rostliny dokáží MOC a MOC, ale nedokáží vše. A hlavě si nedokáží poradit s čpavkem, ani dusitany, ale pouze s dusičnany, které jsou až posledním stádiem rozkladného procesu dusíku v celém procesu. A je potřeba si uvědomit, že rostliny dobře rostou cca od května do července, kdy jsou schopny fungovat ale co se děje s jezírkem v zimě, na jaře, na podzim, co se děje s odumřelými listy a rostlinami, není to snad také zdroj nečistot a dusíku, fosfátů. V těchto obdobích se rostliny stávají stejným a troufnu si říci, že i větším znečišťovatelem než ryby a jiní vodní živočichové. Když se podívám i zpětně tak si troufnu říci, že u cca 70–80% tzv. samočistících jezírek rostliny velice špatně rostou! Důvodem bývá, nedostatek minerálů a CO2 potřebný pro jejich růst a také to, že jsou špatně zasázeny a v nevhodném substrátu, málokdo ví, že 95% vodních rostlin nejsou vodní, ale bahenní a nejlépe rostou v hloubkách cca 0–5 cm vody! Ve větších hloubkách jen přežívají a špatně odnožují.

První rok je samočistící koupací jezírko nádherné, druhý horší a třetí byste jej nejraději zasypali. Proč se tak děje? Aerobní bakterie jsou přesně to, co potřebuje vaše jezírko a proč funguje velice dobře na počátku.
Jsou schopny se velice rychle zabydlet v novém jezírku na veškerém povrchu kamenů, kačírku a drtí. Jakmile jim umožníte, aby měly dostatek potravy, a stálý přísun kyslíku budete mít jezírko krásně čisté. Na počátku tyto bakterie mají spoustu prostoru, pro svojí existenci, jezírko není ani moc znečištěné. Po určité době se začne pobřežní část ucpávat nečistotami, každý rok více a více, v jezírku začne ubývat aerobních bakterií, musí přibývat anaerobní a heterotrofní bakterie, které musí více a více rozkládat hrubé nečistoty, které se v jezírku hromadí. Která firma stavící takováto jezírka vám řekne, ať se připravíte na to, že v jezírku se začnou tvořit brzy dlouhé řasy, zanášet dno a mělčiny a každé 3–5 let byste měli celou pobřežní zónu vytahat ven a nasypat nový substrát, to by se vám líbilo každých pět let překopat zahradu?

Čistota vody v samočistících koupacích jezírcích – několik poznatků. Zákazník se bude klidně koupat v otrávené vodě, hlavně když bude vidět na dno! Kruté? Avšak realita.
Zákazník chce čistou vodu hned a pořád, pochopit, že v přírodě vše chvíli trvá a probíhá podle nějakých zákonitostí, je pro něj nepochopitelné. A že se voda v průběhu roku může měnit? Nepochopitelné!?
Časté tvrzení, já mám peníze, já si to mohu dovolit, tak zkuste zaplatit vodě ať je pořád stejné čistá, půjde to? Rada, jsou-li problémy s vodou měňte pravidelně co nejvíce vody
(prostě ji dopouštějte, ať přebytečná odtéká), optimální i u fungujících jezírek je 10% vyměnit týdně. Hodně zákazníků vás bohužel bude přesvědčovat o tom jak je to drahé,
ale bývá to potřeba! Přírodní jezírko by mělo být přírodní, to si udělejte bazén, pokud chcete do přírodního jezírka dávat modrou skalici, síran měďnatý, nebo jinou chemii, či snad Savo, nebo prudce snižovat a zvyšovat pH abyste vše zabili, proč ho stavíte?

Ryby v tzv. samočistících koupacích jezírcích – nejčastější podmínka garance stavitelů tzv. samočistících jezírek, že nesmíte mít ryby, jakmile si pořídíte pár rybek tak ztrácíte natrvalo garanci. Je to slušně řečeno holý nesmysl a jen dobrý obchodnický tah, protože málokdo odolá si do jezírka nedat po určité době nějaké ryby a poté je velice jednoduché, přijít a říct, že to byla vaše chyba, že se jezírko zkazilo a že už nemáte záruku na kvalitu vody. Jezírko by se vám zkazilo i tak bez ryb během několika let, je to jen součást přirozeného vývoje v přírodě. Dle mé zkušenosti několik desítek až stovek ryb (o celkové váze několika kg) vám přírodní jezírko vůbec neovlivní, spíš vám pomohou v cirkulaci vody a posbírají si dostatek potravy. Ryby avšak nekrmte, pokud nemáte filtraci, nebo jen velmi málo a velice slabými krmivy například pro zimní období. Nikdy ne rohlíky, chleba!

Princip tzv. samočistících jezírek – čerpadlo* sbírá nečistoty ze dna nebo přes skimmer a poté je žene do filtrační části**, která je tvořena vrstvou štěrku a kačírku, tam se nečistoty usazují a rostliny*** je prý odstraní a voda bude krásně čistá.
* – čerpadlo, zbytečně platíte spoustu peněz za zbytečný výkon čerpadla, aby dokázalo protlačit nečistoty substrátem, dívejte se vždy na hodnoty spotřeby čerpadla, čerpadlo musí běžet 24 hodin denně jinak začnou bakterie odumírat a začne vám jezírko až zahnívat, poznáte to jednoduše tak, že v kačírku a kamíncích je černá smradlavá hmota, zdroj problémů.
** – filtrační část, proč si děláte filtraci z jezírka? A to ještě takovou, které se nedá vyčistit, a zbytečně si zabíráte spoustu prostoru, který byste mohli mít na okrasu. Je již vědecky prokázáno, že k optimálnímu filtrování je potřebná vrstva cca 2–5 cm, jakákoliv vrstva větší kam se nedostane dostatek kyslíku je jen zdrojem problémů.
*** – rostliny, nespoléhejte na ně, proč radši nepoužívat filtrace s kvalitními filtračními médii, s jednoduchou údržbou a čištěním, vývoj jezírkových filtrací a technologií za posledních 5 let se dá srovnávat s rychlostí vývoje u počítačů před 10-lety. Proč nepoužívat nové a fungující věci? Vývoj a výzkum je důvod proč se před pár lety filtrace nepoužívaly, protože nebyly!

Mělčiny a zákoutí v jezírcích – čím méně tím lépe! Proč, jsou jen zdrojem usazování nečistot a čím bude v jezírku více zbývat nečistot, tím bude méně stabilní.

Čištění tzv. samočistících koupacích jezírek – správná filtrace splňovat tři základní principy:


1. Dobře fungovat mechanické stránce – což tato jezírka splňují, krásně nečistoty posbírají a shromažďují je tam, kde nejsou vidět.
2. Dobře fungovat po biologické stránce – což tato jezírka více méně také splňují, je tam dostatek prostoru pro bakterie.
3. Filtrace se musí dát lehce vyčistit! U tohoto bodu se budu přít jak se říká, až do krve, protože nefungují vůbec, a to ani přes různé způsoby zpětného proplachování! A troufnu si říci, že tohle je celý problém proč NEFUNGUJÍ samočistící koupací jezírka a nikdy fungovat nebudou a proto používám a doporučuji filtrace!

A víte opravdu, kolik vás takovéto jezírko stojí – málo kdo, si dovede dobře spočítat skutečnou cenu takovéhoto jezírka. Cena za vlastní stavbu nebývá jedinými náklady na jezírko. Uvědomte si i cenu za váš pozemek, za zbytečně velké mělčiny, pokud budete mít filtraci, jezírko může být bez mělčin, pouze s několika místy na lekníny a okrasná místa pro pobřežní rostliny a na 100.000 litrovém jezírku dělá rozdíl v ceně za zbytečné a problematické mělčiny 100–200 tisíc korun za pozemek! Spočítejte si náklady na energie, spočítejte si náklady na údržbu a servis a spočítejte si váš čas – to nejdražší co máte a co se nevrátí! A zjistíte, že DOBRÁ filtrace vás vyjde levněji!

Dlouhé řasy v samočistících koupacích jezírcích – každý rok dostávám stokrát stejnou otázku. Máme fungující jezírko, krásně čistou vodu, akorát je plné dlouhých řas.
Moje odpověď, slovo AKORÁT = vaše jezírko nefunguje. Dlouhé řasy znamenají nadbytek živin, nefungující filtraci a příliš mnoho hrubých organických nečistot.
Doporučení: filtrace, alespoň pro odstranění hrubých nečistot, bakterie a enzymy k odebrání potravy dlouhým řasám. Nepoužívejte to, co zabere během pár hodin, ale to co trvá déle a řasy se nevrací. Přípravky typu co jen zabíjejí a řasy klesnou ke dnu, jsou jen na škodu. Pozor jen, pokud se zbavíte dlouhých řas voda bude mít tendence zelenat. Místo dlouhých řas se mohou začít více tvořit řasy jednobuněčné. Na ty ale stačí velice dobře UV zářiče. Řasy v délce do cca 2–10 mm na kamenech a stěnách jsou velice důležité pro zajištění rovnováhy a stability v jezírku a důležitý zdroj vitamínů a minerálů pro ryby!

Usazeniny na dně v samočistících koupacích jezírcích – problémem je špatná cirkulace vody a hlavně nedostatek pohybu ve vodě, přidejte vzduchování a bakterie proti šlemu a kalům.

Tak tedy dobře, budu mít filtraci a nebudu mít žádnou práci – dovolím si oponovat, to byste se určitě nedoplatili! Jak to? Když mi dáte 200–300.000 tak chcete mít super filtraci, super čistou vodu. Já si to nedovolím slíbit, ale udělám vše pro to aby, tomu tak bylo, ale ani za milion vám to neslíbím. Proč? Dokážeme u 98% jezírek s našimi technologiemi zaručit fungování tak, jak slíbíme. Ale bohužel neovlivníme složení vody, spad nečistot v ovzduší, stromy, rostliny. Pokud uzavřete jezírko do zimní zahrady nebo skleníku, budeme vám garantovat vše! Ale i otevřených jezírek se dá vše vyřešit a dotáhnout do zdárného konce, ale 80% funguje ihned, 18% trvá několik měsíců i rok a zbytek stojí zkušenosti, pokusy a omyly a hodně úsilí.

10 rad a doporučení, za více jak 10 let stavění jezírek a soupeření s přírodou

Rada 1. – Pokud chcete ušetřit, postavte si jedno jezírko jen určené na koupání, s co nejméně mělčinami a druhé které sloužit jako filtrační zóna, plné rostlin a s hloubkou několika centimetrů, přes které bude voda protékat a filtrovat se během celého roku. Točte vodu od jara co nejdříve, co nejdéle do zimy, 24 hodin denně a co nejvíce je možné a finančně přijatelné.
Rada 2. – využijte již jednou zaplacenou energii čerpadla a používejte aspoň mechanický předfiltr, než vodu pustíte zpět do jezírka. Předfiltr takový, co budete moci lehce vyčistit a opravdu ho udržujte v maximální čistotě. Dobrý předfiltr ať screenexový nebo Vortex, to je 90% úspěchu a stability vody ve vašem jezírku. Dostaňte co nejvíce hrubých-organických nečistot z vašeho jezírka!
Rada 3. – vzduchujte co nejvíce, je to důležité pro bakterie a i dochází k promíchávání vody a uvolňování nečistot ze dna.
Rada 4. – používejte skimmery, 80–90% nečistot jsou plovoucí a pocházejí z hladiny
Rada 5. – postarejte se o dobré rozběhnutí na jaře a dobré zazimování jezírka, to je právě tehdy, kdy to vypadá, že jezírko nic nepotřebuje! Kontrolujte pravidelně aspoň pH, i další hodnoty jako tvrdost vody jsou velice důležité pro stabilitu vody v jezírku.
Rada 6. – snažte se předcházet problémům a naučte se pravidelnosti. Lepší a levnější je prevence, než léčení a rychlá rozhodnutí.
Rada 7. – co nejméně mělčin a zákoutí. Dívejte se, jak voda proudí a cirkuluje, využijte čerpadel a vzduchování k co největšímu pohybu vody.
Rada 8. – dobré filtrace není nikdy dost, nenechte se odradit ani nalákat ihned cenou, nekupujte to nejlevnější. Nevěřte tomu, co je napsáno na krabici, výrobce a prodejce živí prodej ne vaše fungující jezírko.
Rada 9. – šetřete pomalu, nešetřete na sobě, jezírko stavíte pro radost a ne si předělávat práci a starosti pro celý zbytek svého života
Rada 10. – nejlevnější je jezírko postavené jen jednou

 

Závěrem:

Uvědomte si, VODA je živá, stejně jako život v ní, neexistují dva vedle sebe stejné systémy jezírka i na jedné zahradě z jednoho zdroje vody.

Tento web je chráněn reCAPTCHA a Google. Platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky.

Přihlášení